top of page

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW „WIELKANOCNE ZWYCZAJE”

  • inspiracjepaniagi
  • 30 mar 2019
  • 3 minut(y) czytania

Grupa: (3,4- latki)

Temat zajęcia: „ W wielkanocnym koszyku zajączki cukrowe, pachnące mazurki,

pisanki kolorowe….”

Cele ogólne:

1. Utrwalenie posiadanej wiedzy na temat tradycji wielkanocnych.

2. Doskonalenie umiejętności planowania i organizowania działań przez dobór odpowiednich materiałów i utrzymanie porządku w miejscu pracy.

Cele szczegółowe: (dziecko….)

- zna i wymienia zwyczaje związane z obchodami Świąt Wielkanocnych,

- przelicza elementy w zakresie 5 (dzieci 3 – letnie) i w zakresia 9 (dzieci 4 – letnie)

- zna i wymienia nazwy kolorów,

- zgodnie współpracuje w grupie,

- zachowuje porządek w miejscu pracy i w czasie wykonywania zadań,

- klasyfikuje przedmioty wg przeznaczenia,

-samodzielnie maluje figurkę dopasowując odpowiednie kolory

Metody: pedagogika zabawy – zabawy integracyjne, drama

słowna – rozmowa, objaśnienia

percepcyjna – pokaz,

czynna – zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń utrwalających

Formy: zbiorowa, indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne:koszyk, palma, bazie, bukszpan, sól, pieprz, baranek, kurczaczek, zajączek, piłka, lalka, samochód, sylwety pisanek, wielkanocna ilustracja, pisanki w różnych kolorach z literkami, koszyczki wykonane przez dzieci, gipsowe figurki, płyta do zabaw ruchowych

Przebieg:

1. Zabawa integracyjna „ Witam tych, którzy…..

- lubią się uśmiechać,

- lubią wiosnę,

- z utęsknieniem czekają na Wielkanoc,

2. Powitanie – dzieci stoją w kole. Nauczycielka kładzie styropianowe jajeczko na łyżce. Dzieci przekazują je sobie z rąk do rąk, tak, żeby nie spadło z łyżki.

3.Wprowadzenie do tematu zajęć „ Jakie to święta?”

Na dywanie rozłożone są kolorowe sylwety pisanek na których jast widoczna literka. Nauczycielka prosi dzieci o odszukanie koloru pisanki i przypięcie na tablicy. Litery utworzą wyraz Wielkanoc, który przeczyta nauczyciel.

4. Rozmowa na temat Świąt Wielkanocnych inspirowana pytaniami nauczyciela.

- Jakie świata się zbliżają?

-Jakie zwierzątka kojarzą wam się ze zbliżającymi świętami?

- Z kim spędzacie święta?

- Jak się przygotowujecie do Świąt Wielkanocnych?

5. Omówienie tradycji ludowych związanych ze świętami na podstawie ilustracji.

6. Zabawa klasyfikacyjna „ W wielkanocnym koszyku”.

Nauczyciel stawia na środku pusty koszyk oraz rzeczy związane ze świętami wielkanocnymi (palma, pisanka, kurczaczek, baranek, zajączek, sól, pieprz……) a także przedmioty, które nie są związane ze świętami (piłka, bombka, lalka, miś, klocek….). Zadaniem dzieci jest włożenie do koszyka tylko tych rzeczy, które są związane z Wielkanocą.

7. Zabawa rychowa „Kolorowe pisanki”.

Dzieci otrzymują emblematy pisanek, które zawieszają na szyję w kolorach: żółtym, czerwonym, zielonym, pomarańczowym:

- pisanki czerwone – podskakują na dwóch nogach,

- pisanki żółte – podskakują na jednej nodze,

- pisanki zielone –machają jedną ręką,

- pisanki pomarańczowe – biegają na paluszkach

Polecenia kierowane są do dzieci w języku angielskim.

8. „Wielkanocne pisanki” – dzieci w czterech grupach układają w całość obrazek pocięty na części, następnie wspólnie omawiają, co dana pisanka przedstawia.

9. „ Ciasto” wg Klanzy ( z rodzicami) – zabawa przy muzyce. Dzieci naśladują ruchem czynności wykonywane przy pieczeniu ciasta – Mazurka.

10. „Taniec kurcząt w skorupkach” – taniec dzieci w parach przy wesołej muzyce. Dzieci biorą się za ręce i tańczą wokół dużej sylwety jajka wyciętej z szarego papieru.

11. Praca przy stolikach- malowanie farbami plakatowymi przygotowanych odlewów z gipsu przez mamę Julki – kura z jajkiem. Po wyschnięciu dołożenie figurki do koszyczka wielkanocnego, który wcześniej przygotowały dzieci i zabranie do domu.

12. Zabawa z elementem dramy „ Wielkanocne zwierzęta”. Nauczyciel dzieli dzieci na 3 zespoły rozdając im emblematy zajączka, kurczaczka i baranka. Nauczyciel snuje opowieść o zwierzętach budzonych przez promienie wiosennego słońca. Dzieci z kolejnych zespołów „budzą się” i naśladują poruszanie się bohaterów opowiadania: zajączki – kicają na dwóch nogach, baranki – poruszają się na czworakach, kurczątka – przemieszczają sięna ugiętych nogach oraz poruszają ramionami jak skrzydłami.

13. Zakończenie i podsumowanie zajęć. Wręczenie dzieciom niespodzianki od wielkanocnego zajączka. Sładanie życzeń świątecznych:

Niech wam jajeczko dobrze smakuje,

Bogaty zajączek uśmiechem czaruje,

Mały kurczaczek spełni marzenia –

wiary, radości, miłości, spełnienia.


 
 
 

Comments


bottom of page