top of page

Scenariusz zajęcia koła ekologicznego „ Przedszkolak strażnikiem przyrody”

  • 7 lut 2019
  • 3 minut(y) czytania

Treści programowe: Zjawiska i procesy przyrodnicze

Temat: „Woda i jej tajemnice” – badam, doświadczam i eksperymentuję.

Cele ogólne: 1. Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia oraz wnioskowania w oparciu o przeprowadzone eksperymenty, doświadczenia i zabawy badawcze.

2. Kształcenie umiejętności zgodnego działania w grupie.

Cele szczegółowe:

  • wymienia właściwości wody,

  • wymienia i nazywa przedmioty, które pływają i te, które toną,

  • przeprowadza doświadczenia zgodnie z instruktażem nauczyciela,

  • wyciąga wnioski z prostych doświadczeń na podstawie obserwacji i samodzielnych działań,

  • aktywnie uczestniczy w różnorodnych eksperymentach i doświadczeniach zaproponowanych przez nauczyciela.

Metody: słowna – objaśnienia, rozmowa

oglądowa – pokaz, obserwacje

praktycznego działania (badawcza) – doświadczenia, eksperymenty

Pomoce: płyta CD, szklanki z wodą – z kranu, mineralna gazowana i z rzeki, napisy : pływa, utonie, różne przedmioty ciężkie i lekkie, dwa słoiki, urządzenia do robienia baniek mydlanych, sól, patyczki, wełniane nici

Przebieg:

1. Wprowadzenie do tematu – zagadki słuchowe o wodzie

Dzieci słuchają z płyty CD odgłosy wody: padający deszcz, szum morza, kapiąca woda.

2. Gwiazda skojarzeń do słowa „woda to………..”

3. „Co by było, gdyby…….. na świecie zabrakło wody” technika twórczego myślenia, dedukcja

4. Ustalenia zasad obowiązujących podczas przeprowadzenia doświadczeń w grupach: uważne słuchanie poleceń nauczyciela, postępowanie zgodnie z instrukcją, zachowanie szczególnej ostrożności.

5. Badanie i opisywanie właściwości wody „ Jak jest woda?”

(Na stolikach przygotowane są 3 szklani z wodą – z kranu, mineralna gazowana i z rzeki)

Dzieci przyglądają się jej, wąchają, smakują, opisują jej kształt i odpowiadają na pytania: Komu jest potrzebna woda? Co możemy zrobić, aby uniknąć jej zanieczyszczenia?

6. Badanie rozpuszczalności cukru, soli, mąki w wodzie. Dzieci dzielą się na 3 grupy, potem mieszają kolejno wodę z produktami, obserwując co się z nimi dzieje.

Podaja wyniki obserwacji: cukier, sól się rozpuszcza, mąka tworzy zawiesinę.

7. Doświadczenie w grupach „Co pływa, co tonie?” – poznanie zachowania się różnych ciał w wodzie

I grupa: Do miski z wodą dzieci kolejno wrzucają przedmioty: ołówek, kamień, moneta, gwóźdź, spinacz biurowy, klucz, korek, magnez, plastikowy klocek. Obserwujemy i omawiamy, co dzieje się z tymi przedmiotami, wyciągając wnioski.

II grupa: do miski wrzucamy kolejno: skruszony styropian, skorupki od orzecha, piórko, piłeczkę pingpongową, kawałek drewna, papier i inne lekkie przedmioty. Omawiają co dzieje się z tymi przedmiotami i dlaczego tak się zachowują.

Wyjaśnienie: Po wykonaniu doświadczenia, dzieci wymieniają przedmioty, które pływały po wodzie, bo są wykonane z lekkich materiałów, wielkość przedmiotu nie ma wpływu na to czy pływa, czy tonie.

8. Pokaz nauczyciela „Pływa czy tonie?” – siły nie do odparcia

Wielki statek bez trudu utrzymuje się na wodzie, podczas gdy mała kulka z plasteliny tonie. Dlaczego tak się dzieje?

- do szklanki nalewamy wody i wrzucamy kulkę z plasteliny, kulka natychmiast tonie,

- wyjmujemy kulkę z wody i robimy z niej miseczkę – kadłub maleńkiego statku,

- kładziemy nasz stateczek na wodzie. Nie tonie. Pływa znakomicie.

Wyjaśnienie: Kulka tonie, bo naciska na wodę zbyt małą powierzchnią w stosunku do swojego ciężaru, Jeżeli kulki zrobimy miseczkę, ten sam ciężar rozkłada się na znacznie większą powierzchnię wody i miseczka nie tonie.

9. Doświadczenie w grupach

Na stolikach znajdują się dwa jednakowe słoiki, jeden słoik zakręcony (jest w nim powietrze), drugi słoik pozostaje bez zakrętki. Dzieci wkładają słoiki do miski z wodą, pozostała dzieci obserwują ich zachowanie. Dzieci zauważają, że słoik z zakrętką pływa, a do słoika bez zakrętki wlewa się woda i słoik tonie.

Wyjaśnienie: Słoik, który pływa napełniony jest powietrzem, a w drugim słoiku jest woda, co świadczy, że powietrze jest lżejsze od wody.

10. Zagadka

Gdy weźmiemy słomkę, mydło i wlejemy w kubek wody.

To powstaną poprzez dmuchanie, małe, duże, kolorowe,

Niczym z bajki. Czy już wiecie dzieci co? Mydlane bańki

Zabawa w puszczanie baniek mydlanych

11.Założenie hodowli kryształków w kąciku badawczym

Materiały: słoik z wodą, sól, patyczki, wełniane nici

Przebieg: Dzieci samodzielnie przygotowują roztwór nasycony soli, w celu jej krystalizacji. Na słoikach opierają patyczki, zanurzają wełniane nitki w wodzie. Sprawdzenie i wyciągnięcie wniosków nastąpi za kilka dni.

12. Omówienie z dziećmi wniosków płynących z przeprowadzonych obserwacji, doświadczeń i zakończenie zajęcia.


 
 
 

Komentarze


bottom of page